Urazy ścięgna Achillesa – Fizjoterapia we Wrocławiu
Dysfunkcje ścięgna Achillesa odbywa się etapami . Ważnym elementem jest skupienie się nie tylko na bolesnym miejscu ale również na wyższych partiach ciała, jak staw kolanowy, biodrowy oraz kręgosłup lędźwiowy.
Anatomia
Ścięgno Achillesa tworzą mięsień brzuchaty łydki i płaszczkowaty. Obydwa mięśnie łączą się ze sobą i przechodzą w ścięgno przyczepiając się na kości piętowej. Mięśnie te w pozwalają nam między innymi wspinać się na palce i wykonywać podskoki.
Objawy
Najczęstszym objawem jest ból nasilający się podczas podczas chodzenia (pierwsze kroki z rana), wchodzenia i schodzenia ze schodów. Pozostałe objawy to miejscowa tkliwość ścięgna, wzmożone napięcie mięśni łydki a także odczuwalne zgrubienie na przebiegu ścięgna.
W zależności od zaawansowania kontuzji ból może pojawić się po aktywności fizycznej, w trakcie jej trwania lub mieć charakter stały.
Skrajnym powikłaniem powyższych objawów jest częściowe lub całkowite zerwanie ścięgna Achillesa. W takiej sytuacji najprawdopodobniej wymagane będzie leczenie operacyjne.
Przyczyny
U sportowców często problem ma związek ze stabilnością stopy. Istotne jest czy mamy do czynienia urazem pochodzenia traumatycznego lub związanego z długotrwałym występowaniem mikrourazów.
Do najczęstszych przyczyn zalicza się :
- błędy treningowe polegające na zbyt gwałtownym zwiększeniu obciążeń (tempo, dystans, nachylenie terenu)
- brak odpowiedniej rozgrzewki
- nieodpowiednie obuwie (obtarcia)
- płaskostopie
- nadwaga

Leczenie
Leczenie zależne jest od fazy choroby i intensywności objawów. Bardzo ważna jest świadomość istnienia problemu i niedopuszczenie do wystąpienia ostrego stanu który znacznie wydłuża czas leczenia.
Fizjoterapia – faza ostra
Leczenie polega głownie na odpoczynku od obciążeń treningowych, schładzaniu bolesnego miejsca, zastosowaniu zabiegów fizykalnych jak laser wysokoenergetyczny.
Fizjoterapia – faza przewlekła
W fazie tej fizjoterapia skupia się przede wszystkim na :
- ćwiczeniach ekscentrycznych i rozluźnianiu mięśni łydki,
- terapii manualnej
- analizie i korekcji techniki biegu
- przeprogramowaniu schematów posturalnych związanych ze sposobem obciążania stóp podczas chodu i biegu
- zabiegach fizykalnych – fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny
- stopniowym powrocie do aktywności.
Jeśli dotknął cię ten problem, zapraszamy do konsultacji w naszym gabinecie Active-Fizjo. Otrzymasz ćwiczenia ukierunkowane na rozciąganie i wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych oraz program stopniowego zwiększania obciążeń treningowych.