Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław
Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław- dla kogo?
Rehabilitacja uroginekologiczna skierowana jest do pacjentek z zaburzeniami okolicy miednicy mniejszej. Do najczęstszych powodów konsultacji należą:
1. Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu, inkontynencja lub brak kontroli nad pęcherzem. Istnieje wiele synonimów tej powszechnej dolegliwości. Może występować w każdym wieku i mieć rożne nasilenie. Nietrzymanie moczu pojawia się najczęściej w wyniku:
- przebytej ciąży i porodu. Zarówno porody silami natury jak i po cesarskim cięciu mogą doprowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy oraz opadania narządów wewnętrznych co w efekcie prowadzi do niekontrolowanego nietrzymania moczu.
- nadwagi lub otyłości prowadzących do przewlekłego odkształcenia, rozciągnięcia i osłabienia mięśni dna miednicy oraz nerwów.
- zaawansowanego wieku oraz okresu menopauzy które mogą powodować dyskomfort w związku ze zmniejszona produkcją kolagenu i zmianami hormonalnymi.
2. Bóle w obrębie dna miednicy
- w trakcie ciąży ze względu na nadmierne obciążenie mięśni.
- po porodzie SN ze względu na dyskomfort związany z nacięciem krocza oraz bóle związane ze zmianą biomechaniki w obrębie kości krzyżowej.
- po porodzie CC w tym blizny pooperacyjne, które mogą bezpośrednio poprzez układ powięziowy wpływać na dolegliwości w okolicach dna miednicy.
3. Rozejście mięśnia prostego brzucha
W dysfunkcji tej dochodzi do wydłużenia kresy białej na skutek oddalenia się od siebie mięśni prostych brzucha. Prowadzi to do ich niewydolności. Problem ten najczęściej występuje:
- w trakcie ciązy i po porodzie – ze względu na nadmierne rozciągnięcie mięśnia prostego brzucha dochodzić może do jego rozejścia. Sytuacja bardzo powszechna u kobiet w ciąży mnogiej, z szybkim przyrostem wagi bądź małymi odstępami między ciążami. Masa urodzeniowa dziecka oraz duża ilość wód płodowych również mogą mieć na to bezpośredni wpływ.
- u osób z nadwagą – u których ciśnienie wewnętrzne w jamie brzusznej będzie większe niż u osób o wadze prawidłowej.
- u osób wykonujących prace fizyczną – na skutek noszenia ciężkich przedmiotów.
4. Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży
Wsparcie w przygotowaniu do porodu jest nieodłącznym elementem fizjoterapii uroginekologicznej. Rola fizjoterapeuty polega na edukacji przyszłych mam odpowiednich technik oddechowych, technik rozluźniania dolnych partii ciała oraz poprawiających elastyczność kręgosłupa. Przekłada się to na sprawny poród a następnie szybszą regenerację.
5. Bolesne stosunki
Najczęstszą przyczyną bolesnych stosunków są zbyt napięte mięśnie miednicy utrudniające dojście do pochwy. Odpowiedni trening pod kontrolą EMG Biofeedback połączony z prawidłowym oddechem uczy w świadomy sposób kontrolować napięcie mięśniowe.
6. Zabiegi chirurgiczne
Fizjoterapia uroginekolgiczna po zabiegach laparoskopowych i laparotomii znacznie przyspiesza czas powrotu do formy. Pozytywnie wpływa na gojenie się ran, redukuje ból i zmniejsza ryzyko powikłań.
Jak wygląda leczenie?
1. Profilaktyka
Postawą fizjoterapii uroginekolognczej jest profilaktyka. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka odbywa się poprzez naukę czynności jak:
- prawidłowa postawa ciała oraz ergonomia, które są bardzo ważnym elementem dla zapewnienia równowagi w całym organizmie.
- oddychanie torem dolnożebrowym – poprawia pracę między przeponą a miednicą co z kolei pozytywnie wpływa na ciśnienie śródbrzuszne i zapobiega nietrzymaniu moczu. Odpowiednie ćwiczenia oddechowe zapobiegają również opadaniu narządów wewnętrznych po porodzie co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.
- dieta – istotna dla utrzymania prawidłowej wagi oraz zapobieganiu nietrzymania moczu. Istnieją produkty które będą zwiększać ryzyko inkontynencji nawet o 70%. Dobrze zbilansowana dieta zapewnia lepszą pracę układu moczowego oraz zapobiega zaparciom.
- masaż krocza – u kobiet po 35 miesiącu ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia pęknięć oraz nacięć w trakcie porodu.
Rehabilitacja uroginekologiczna Wrocław
2. Trening Biofeedback EMG – Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław
Skierowana jest głównie do kobiet cierpiących z powodu nietrzymania moczu. Technologia EMG biofeedback, pozwala na odpowiednie dopasowanie ćwiczeń oraz ich lepszą kontrolę. Dzięki urządzeniu Phenix NANO Uro możemy w czasie rzeczywistym kontrolować siłę oraz czas trwania skurczu. Trening ten można wykorzystać do wzmacniania mięśni dna miednicy jak również nauki ich rozluźniania. Każda sesja jest zapisywana co pozwala śledzić postępy. Programy terapeutyczne dobierane są indywidualnie w zależności od dolegliwości i schorzenia. Urządzenie jest przenośnie, dlatego świetnie się sprawdza podczas wizyt domowych.
Rehabilitacja uroginekologiczna Czernica
3. Elektrostymulacja
Elektrostymulacja adresowana jest do kobiet, które w znacznym stopniu utraciły siłę w mięśniach. W takich sytuacjach problem nietrzymania moczu jest bardziej uciążliwy i może pojawiać się nawet przy niewielkich czynnościach jak zmiany pozycji ciała. Urządzenie, przy użyciu sondy dopochwowej, wykonuje skurcz który następnie jest odtwarzany przez pacjentkę pokazując jej jak on ma on wyglądać. Elektrostymulacja przygotowuje w ten sposób pacjentkę do ćwiczeń aktywnych w późniejszym czasie.
4. Terapia manualna
Stosowana w rehabilitacji uroginekologicznej skupia się na mobilizacjach kości krzyżowej, dolnego odcinka lędźwiowego jak również stawu biodrowo krzyżowego. Odpowiednio dobrane techniki terapii manualnej oraz techniki wisceralne korzystnie wpływają na wszystkie narządy wewnętrzne w tym pęcherz, macicę czy otrzewną poprawiając komfort w obszarze strefy intymnej kobiet.
Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław i Dobrzykowice
Wszystkie zabiegi fizjoterapii uroginekologicznej mogą być wykonywane w warunkach domowych jak również w gabinecie w Dobrzykowicach
Dzięki konsultacjom ze specjalistą zyskujemy również instruktarz do pracy w domu co znacznie poprawia efekty terapii. Jeśli dotknął Cię jeden z powyższych problemów, zapraszam do kontaktu. Zadbam aby odpowiednio dobrany plan fizjoterapii pozwolił Ci wrócić do pełni formy i zabezpieczył przed pojawieniem się tych dysfunkcji w przyszłości.
mgr fizjoterapii
Magdalena Królikowska
Wizyty domowe :
Dobrzykowice | fizjoterapia uroginekologiczna
Wrocław | fizjoterapia uroginekologiczna
Jelcz Laskowice | fizjoterapia uroginekologiczna
Nadolice Małe | fizjoterapia uroginekologiczna
Nadolice Wielkie| fizjoterapia uroginekologiczna
Chrząstawa Mała i Wielka | fizjoterapia uroginekologiczna
Czernica | fizjoterapia uroginekologiczna
Kiełczów | fizjoterapia uroginekologiczna
Krzyków | fizjoterapia uroginekologiczna
Kamieniec Wrocławski | fizjoterapia uroginekologiczna
Wilczyce | fizjoterapia uroginekologiczna
Rehabilitacja kobiet po porodzie we Wrocławiu
Jak przebiega pierwsza wizyta z fizjoterapeutą uroginekologicznym po porodzie?
- Przeprowadzenie indywidualnego wywiadu
- Nauka przyjmowania odpowiednich pozycji podczas karmienia, ale również siedzenia leżenia
- Nauka wstawania i siadania ( w tym również na toalecie) w prawidłowy sposób, tak aby nie obciążać mięśni dna miednicy jak i rozciągniętych mięśni brzucha po porodzie.
- Ocena postawy ciała pacjentki i jej korekta w czynnościach dnia codziennego.
- Nauka prawidłowego oddychania przeponowego.
- Badanie siły mięśni brzucha oraz ocena jego wyglądu i funkcjonalności. W przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie ocena blizny.
- Badanie uroginekologiczne. Stan siły mięśniowej mięśni dna miednicy oraz ich elastyczności.
W zależności od stanu pacjentki zostaną wdrożone działania mające na celu jak najszybszy powrót do formy, tak aby mogla ona skupić się na opiece nad dzieckiem i cieszyć się w pełni macierzyństwem.
Kolejne wizyty w fizjoterapii po porodzie opierają się na:
- Fizjoterapii uroginekologicznej po porodzie przeprowadzoną w sposób manualny bądź z sondą. W przypadku nietrzymania moczu o większym natężeniu zabiegi w aparatem biofeedback oraz elektrostymulacją mogą okazać się niezbędne do szybszego powrotu do zdrowia. Pacjentka wykonuje je ze specjalną sondą, która kontroluje skurcze. Z pomocą aparatu dopasowujemy najbardziej funkcjonalny trening.
- Ćwiczeniach mięśni brzucha dla szybszego powrotu do formy i stanu sprzed ciąży. Ćwiczenia te dopasowywane są w sposób indywidualny dla każdej z kobiet w zależności od tego jakie dolegliwości będzie ona miała po porodzie.
- Ćwiczeniach oddechowych, które będą mieć na celu zapobiegania opadania narządów wewnętrznych i regulacji ciśnienia śródbrzusznego. Ćwiczenia oddechowe oprócz działania na dno miednicy mają również zastosowanie relaksacyjne i rozluźniające co również będzie miało bardzo doby wpływ na stan psychiczny mamy.
- Mobilizacji rany w przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie. Masaż blizny jest bardzo ważnym elementem, który będzie miał wpływ na funkcjonowanie całego ciała. Pacjentka podczas wizyty uczy się sama wykonywać taki masaż. W przypadku gdy rana pooperacyjna jest już dobrze zagojona można również zastosować taping.
- Terapii manualnej w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, kości krzyżowej oraz spojenia łonowego.
- Rehabilitacji przy dolegliwościach bólowych w sferze intymnej po powrocie do aktywności seksualnej.