logo.p

Bike Fitting Wrocław – 5 czynników decydujących o pozycji

Bike Fitting jest to proces polegający na biomechanicznej analizie pozycji kolarza i indywidualnym dostosowaniu ustawień roweru. Kluczowe w tym procesie jest określenie zdolności i preferencji motorycznych cyklisty. Dzięki tej wiedzy, możliwe jest optymalne dopasowanie roweru do możliwości i predyspozycji ciała. Bikefitting realizowany jest etapami. Żeby osiągnąć cel jakim jest bezpieczna, komfortowa i efektywna jazda, warto zapoznać się z kilkoma czynnikami  wpływającymi na Twoją pozycję.

Bike fitting 3D w 7 etapach w Active-Fizjo  – dowiedz się więcej.

 

Bike Fitting Wrocław – dobór pozycji z fizjoterapeutą.

 

 

Zakresy ustawień roweru

Mechanizmy adaptacyjne Twojego ciała są zmienne w czasie. Twoja „idealna” pozycja będzie inna pod koniec długiego tygodnia siedzącej pracy niż po tygodniu intensywnych treningów na szosie. Z tego powodu ustawienie roweru powinno uwzględniać pewien optymalny dla Ciebie zakres. Przyjrzyjmy się standardowemu testowi polegającym na dotknięciu podłogi palcami rąk. W test ten zaangażowane są mięśnie kulszowo – goleniowe, stawy biodrowe, kolanowe oraz kręgosłup lędźwiowy i daje nam on wstępną informację na temat m.in. wysokości siodełka i jego odległości do kierownicy. Określenie ruchomość tych struktur pozwala nam na ustalenie minimalnych i maksymalnych wartości ustawień między którymi Twoje ciało będzie czuć się najlepiej. Jest to ważny element, który należy uwzględnić podczas sesji bikefittingu. 

 

 

Naturalne preferencje motoryczne  

Termin „Naturalnych Preferencji Motorycznych” został rozwinięty i jest doskonalony w szwajcarskim laboratorium badań nad ruchem Volodalen. Co kryję się za tym tajemniczym pojęciem? 

Preferencje motoryczne są to indywidualne predyspozycje, które determinują sposób w jaki utrzymujemy równowagę w przestrzeni wokół nas. Każdy z nas posiada swój własny preferowany profil motoryczny. Nasz system nerwowy utrwalił go na bardzo wczesnym etapie życia aby każdy nasz ruch był efektywny i odbywał się jak najniższym kosztem energetycznym. Do najważniejszych z nich należą profil zgięciowy i wyprostny.

Weźmy jako przykład chód. Jak łatwo zauważyć, każdy porusza się w specyficzny dla siebie sposób. Z biomechanicznego punktu widzenia, fazy chodu składają się z naprzemiennej utraty i odzyskiwaniu równowagi. Wtedy właśnie nasz system nerwowy korzysta ze swoich preferencji motorycznych i u jednych „traci” równowagę bardziej do przodu a u innych bardziej do tyłu, bardziej w prawo lub w lewo. Zrozumienie tych zależności jest ważne w sytuacjach kiedy potrzebujemy być efektywni i wydajni jak np. podczas jazdy na rowerze. Naturalne preferencje motoryczne zapewniają Ci wówczas jak najlepszą równowagę.

Żeby je określić, fizjoterapeuta podczas sesji Bikefitting wykonuję odpowiednie testy posturalne oraz analizuje chód i bieg. Ustawienie roweru uwzględniające preferencje motoryczne pozwala na efektywną jazdę jak najmniejszym kosztem energetycznym.

 

Bike fitting 3d Wrocław

 

Elastyczność struktur mięśniowo – stawowych

Ustawienia roweru, jak np. wysokość siodełka lub jego odległość od kierownicy będą zależeć również od ruchomości stawów i elastyczności mięśni. Wpływają one w dużym stopniu na Twoją pozycję podczas jazdy. Dobra informacja jest taka, że nasze ciało się adaptuje i istnieją sposoby aby mu pomóc w poprawie tych parametrów. Regularnie i prawidłowo wykonywane ćwiczenia rozciągające i mobilizujące stawy pozwalają na poprawę ruchomości stawowej i pozytywnie wpływają na gibkość. Ćwiczenia te można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza polega na zapobieganiu utrwalaniu się zaburzeń posturalnych. Dzięki nim unikniesz, a nawet pozbędziesz się wielu zespołów przeciążeniowych. Druga natomiast, pomaga w szybszej adaptacji do nowej pozycji i utrzymaniu jej przez dłuższy czas. 

Jak zauważyłeś,  zadaniem fizjoterapeuty zajmującego się Bikefitting jest nie tylko dopasowanie ustawień roweru do możliwości ciała kolarza, ale również pomoc w adaptacji do nowej pozycji.

 

bike fitting wrocław / fizjoterapeuta

 

Komfort, moc, aerodynamika. 

Żeby odpowiednio ustawić rower należy zadać sobie pytanie „W jakim celu?”  Jeśli szukasz pozycji na kilkodniową wyprawę gravelową w stylu bikepacking to komfort będzie Twoim priorytetem. Jeśli natomiast Twoim celem jest jazda na czas to aerodynamika i moc będą dla Ciebie ważniejsze.

 

Adaptacja do nowej pozycji.

Dokonane zmiany w ustawieniach roweru będą wpływały na Twoje odczucia podczas jazdy. Każdy ewoluuje w swoim rytmie. Dla jednych, adaptacja do nowej pozycji nie stanowi dużego wyzwania, dla innych konieczne może być wykonanie kilku jazd. Ciało „pamięta” starą pozycję, dlatego na początku unikaj długich treningów i szybkiego tempa. W pewnych przypadkach zdarza się, że konieczna jest korekta pozycji. W takiej sytuacji, zapraszam do kontaktu, aby zmodyfikować ustawienia.

Królikowski Wojciech / bikefitting Wrocław

mgr fizjoterapii 

 

 

Ten artykuł jest odpowiedzią na pytanie gdzie we Wrocławiu bike fitting?